MASSACHUSETTS INTERSCHOLASTIC
ATHLETIC ASSOCIATION

33 Forge Parkway ~ Franklin, MA 02038
Phone (508) 541-7997 bluebullet.gif (326 bytes) Fax (508) 541-9888 bluebullet.gif (326 bytes) E-Mail miaa@miaa.net

   Switch To Mobile View   
  Menu
 
2013 Alpline Ski - Boys Results
27-Feb-13

                          
2013 Alpine Ski Tournament - Boys Results
February 27, 2013
Berkshire East Ski Area

=============================================================================================
OVERALL TEAM RESULTS


PLACE TEAM SL Points GS Points TOTAL
1 Xaverian 269 271 540
2 St John's Prep 255 280 535
3 Concord Carlisle 249 233 482
4 Westford Academy 202 261 463
5 Dover/Sherborn 218 235 453
6 Chelmsford 225 226 451
7 Acton Boxborough 253 180 433
8 BC High 209 219 428
8 Marblehead 235 193 428
10 Mohawk 199 227 426
11 Taconic 216 171 387
12 Winchester 214 166 380
13 St. John's Shrewsbury 190 154 344
14 Westborough 131 192 323
15 Masconomet 190 120 310
16 Longmeadow 177 132 309
17 Wayland 147 157 304
18 Weston 151 141 292
19 Lincoln Sudbury 95 117 212
20 Amherst 110 80 190
21 Duxbury 104 83 187
22 Hingham HS 37 133 170
23 Needham High 72 94 166
23 Pittsfield High 115 51 166
25 Monument Mountain 15 25 40

=============================================================================================

Giant Slalom - Men

Place Bib Name School Results
1 7 James Larson Westford Academy 42.97
2 1 Andrew Solomon Concord Carlisle 43.46
3 42 Ryan Carlucci St John's Prep 43.82
4 9 Sam Sutner St. Peter Marian/Worcester 43.90
5 74 Michael Carbonaro Wellesley 44.25
6 32 Sam Goldberg Xaverian 44.85
7 22 Stephen McLeod Chelmsford 45.03
8 34 Alexander Antes Westford Academy 45.05
9 18 William Boynton Hingham HS 45.07
10 30 Bobby Holmes St John's Prep 45.30
11 2 Bryan Schwartz Mohawk 45.32
12 14 Sean Doyle Frontier 45.33
13 63 Will Meyers Wachusett Regional 45.35
14 71 Ryan Pratt Xaverian 45.42
14 55 Edward Soper Winchester 45.42
16 15 Patrick McDermott St John's Prep 45.43
17 4 Eamon Connor Taconic 45.57
18 27 Cael Schwartz St John's Prep 45.58
19 61 Conor Hart Chelmsford 45.74
20 20 Kyle Maulden Marblehead 45.76
21 26 John White Mohawk 45.77
22 91 Ian Pratt Xaverian 45.82
23 47 Michael Weinstein Brookline 45.90
24 8 Matt Chirico Dover/Sherborn 45.94
25 59 Matt Piispanen Wellesley 45.98
26 21 Peter Sugar BC High 46.09
27 11 Sam Scatchard Dover/Sherborn 46.10
28 12 Carter Reynolds Westborough 46.12
29 52 James Rowe Weston 46.15
30 5 Charlie Thompson Marblehead 46.17
30 44 Jack Carmone Xaverian 46.17
32 25 Clayton Soper Winchester 46.19
33 37 Robbie Ringwall Acton Boxborough 46.21
34 23 Chris Miner Dover/Sherborn 46.24
35 50 Rogers Boylan Dover/Sherborn 46.27
36 40 Jake Mulligan Concord Carlisle 46.30
37 31 Ryan Kuhn Greylock 46.45
38 38 Lucas Campbell Milton 46.51
39 103 Neil Sheehan Westfield 46.96
40 33 Colin Quinn BC High 47.01
41 66 Bradley Sampson St. John's Shrewsbury 47.05
42 48 Neil Flanagan BC High 47.11
43 17 Richard Scanlon Waltham HS 47.17
44 105 Peter Griffen St John's Prep 47.25
45 108 Colin Cressman Westford Academy 47.27
46 78 Johnny Maguire Westborough 47.35
47 79 Will Regan Wayland 47.46
48 67 Jimmy Bloomfield Concord Carlisle 47.55
49 81 Tyler Brown Masconomet 47.56
50 76 Bradford Cassidy Westford Academy 47.59
51 80 Greg Lerner Amherst 47.61
52 10 AJ Higgins Acton Boxborough 47.65
53 36 Mason Kirley St. Peter Marian/Worceste 47.75
54 94 Nathaniel Houston Masconomet 47.80
55 96 Kevin Hussey Longmeadow 47.84
56 62 Tyler Sunderland Duxbury 47.87
57 45 Emerson Boyd Needham High 48.00
58 101 Eli Libum Wachusett Regional 48.07
59 35 Brandon Miner Dover/Sherborn 48.11
60 82 Alex Honens Lincoln Sudbury 48.12
61 19 Will Dyer-Kloman Lenox 48.15
62 107 Nicholas Solomon Concord Carlisle 48.16
63 24 Cory Lennox Nipmuc 48.24
64 68 Luke Looman Mohawk 48.30
65 28 Ben Slater Wayland 48.38
66 56 Austin Herman Gateway 48.51
67 93 Christopher Sullivan Westford Academy 48.56
68 112 Mitch Samson Bromfield 48.66
69 51 Robert Stout Westborough 48.67
70 49 Ethan Rejto Acton Boxborough 48.76
71 84 Bill Baldwin Andover 48.80
72 109 Cole Quitadamo St. John's Shrewsbury 48.87
73 116 Shuan Pero Taconic 48.90
74 97 Alex Marchand Chelmsford 48.95
75 92 Andy Regan Wayland 49.17
76 88 Benjamin Cassidy Westford Academy 49.40
77 64 Aron Thiim Acton Boxborough 49.74
78 130 Andrew Carlucci Algonquin Reg 49.79
79 41 Dan Fernandes Longmeadow 49.95
80 90 Nathan Dexter St. John's Shrewsbury 50.00
81 58 Keegan Kelly Taconic 50.05
82 100 Shane McCaughey Weston 50.08
83 113 Tim Carlough Lincoln Sudbury 50.20
84 106 Matthew Dramore Longmeadow 50.26
85 114 Jared Kronlund St. John's Shrewsbury 50.31
86 83 Niles Ackerman Longmeadow 50.43
87 125 Ethan Springer Minnechaug Reg 50.62
88 70 Garrett Dempsey Pittsfield High 50.71
89 86 Jason Harris Marblehead 50.77
90 142 Ben White Mohawk 50.80
91 75 Matt Chmielewski Needham High 50.81
92 57 Brian McAuliff Manchester Essex 50.96
93 102 Jeremy Noel Brookline 51.15
94 72 Mike Mullaney BC High 51.20
94 144 Sam Houlihan Lincoln Sudbury 51.20
96 119 Jack Fleckner Weston 51.23
96 136 Jacob Conroy Frontier 51.23
98 137 Tyler Gagne Longmeadow 51.34
99 127 Nick DiSanti Mt. Greylock 51.40
100 98 Mike Gonet Agawam 51.44
101 134 Sean Nork St John's Prep 51.72
102 128 Dylan Redman Hingham HS 51.83
103 133 Tim Schmidt Taconic 51.92
104 138 Ryan Cove Longmeadow 51.99
105 117 Nick Sant Natick 52.00
106 110 Jon Simonds Amherst 52.03
107 87 Ben Astley Cohasset 52.44
108 43 Sean Keenan Pittsfield High 52.57
109 135 Jameson Rice Mohawk 52.75
110 132 John Dee Longmeadow 53.08
111 129 Fernando Pugleasa Nipmuc 53.32
112 85 Matt Geyer Wahconah 53.99
113 121 Scott Berlinguet Hingham HS 54.07
114 140 Joe Cecchi Agawam 54.11
115 77 Robbie Finocchiaro Duxbury 54.40
116 122 Ian Ackers Monument Mountain 55.16
117 53 Charles Denhart Northampton 55.30
118 89 Joe Wirth Dover/Sherborn 56.92
119 65 Wyatt Sunderland Duxbury 58.07
120 120 Ian Grant Natick 59.07
121 46 Trevor McFarland Monument Mountain 59.72
122 99 Eric Silverman Needham High 1:06.89
3 Joe Cavallaro St John's Prep DNF
6 John Marquardt BC High DNF
16 Trent Pfeiffer Monument Mountain DNF
29 Kyle Gagne Longmeadow DNF
39 Connor Nash Shrewsbury DNF
54 Brad Noyes St John's Prep DNF
60 Brian O'Neill BC High DNF
69 Jake Tarricone Andover DSQ
73 Erich Maynard Pittsfield High DNF
95 Nate Kowal St. John's Shrewsbury DNF
104 Sam Burt Belmont DNF
111 Jay Krabnelis Masconomet DNF
115 Ted Patsos BC High DNF
118 William Clewley Winchester DNF
126 Jack Setian Hingham HS DNF
131 Kevin Campbell Holyoke Catholic DSQ
141 Dane Amstein Mohawk DNF
143 Eli Ayres Amherst DNF
145 Sam Simonds Amherst-Pelham DNS
146 James Mier Holyoke High School DNF


-----------------------------------------------------------------------------------

MIAA Men's GS - TEAM RESULTS 2/26/2013 Page 1

Team : St John's Prep Total Points : 280 Rank : 1st
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
42 TEAM Ryan Carlucci 43.82 (3) 43.82 (3) 98 *
30 TEAM Bobby Holmes 45.30 (8) 45.30 (8) 93 *
15 TEAM Patrick McDermott 45.43 (12 45.43 (12) 89 *
27 TEAM Cael Schwartz 45.58 (14 45.58 (14) 87
105 TEAM Peter Griffen 47.25 (34 47.25 (34) 67
134 TEAM Sean Nork 51.72 (77 51.72 (77) 24
3 TEAM Joe Cavallaro DNF
54 TEAM Brad Noyes DNF


Team : Xaverian Total Points : 271 Rank : 2nd
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
32 TEAM Sam Goldberg 44.85 (4) 44.85 (4) 97 *
71 TEAM Ryan Pratt 45.42 (10 45.42 (10) 91 *
91 TEAM Ian Pratt 45.82 (18 45.82 (18) 83 *
44 TEAM Jack Carmone 46.17 (24 46.17 (24) 77


Team : Westford Academy Total Points : 261 Rank : 3rd
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
7 TEAM James Larson 42.97 (1) 42.97 (1) 100 *
34 TEAM Alexander Antes 45.05 (6) 45.05 (6) 95 *
108 TEAM Colin Cressman 47.27 (35 47.27 (35) 66 *
76 TEAM Bradford Cassidy 47.59 (40 47.59 (40) 61
93 TEAM Christopher Sulliv 48.56 (52 48.56 (52) 49
88 TEAM Benjamin Cassidy 49.40 (59 49.40 (59) 42


Team : Dover/Sherborn Total Points : 235 Rank : 4th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
8 TEAM Matt Chirico 45.94 (19 45.94 (19) 82 *
11 TEAM Sam Scatchard 46.10 (21 46.10 (21) 80 *
23 TEAM Chris Miner 46.24 (28 46.24 (28) 73 *
50 TEAM Rogers Boylan 46.27 (29 46.27 (29) 72
35 TEAM Brandon Miner 48.11 (47 48.11 (47) 54
89 TEAM Joe Wirth 56.92 (88 56.92 (88) 13


Team : Concord Carlisle Total Points : 233 Rank : 5th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
1 TEAM Andrew Solomon 43.46 (2) 43.46 (2) 99 *
40 TEAM Jake Mulligan 46.30 (30 46.30 (30) 71 *
67 TEAM Jimmy Bloomfield 47.55 (38 47.55 (38) 63 *
107 TEAM Nicholas Solomon 48.16 (49 48.16 (49) 52


Team : Mohawk Total Points : 227 Rank : 6th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
2 TEAM Bryan Schwartz 45.32 (9) 45.32 (9) 92 *
26 TEAM John White 45.77 (17 45.77 (17) 84 *
68 TEAM Luke Looman 48.30 (50 48.30 (50) 51 *
142 TEAM Ben White 50.80 (71 50.80 (71) 30
135 TEAM Jameson Rice 52.75 (83 52.75 (83) 18
141 TEAM Dane Amstein DNF


Team : Chelmsford Total Points : 226 Rank : 7th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
22 TEAM Stephen McLeod 45.03 (5) 45.03 (5) 96 *
61 TEAM Conor Hart 45.74 (15 45.74 (15) 86 *
97 TEAM Alex Marchand 48.95 (57 48.95 (57) 44 *


Team : BC High Total Points : 219 Rank : 8th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
21 TEAM Peter Sugar 46.09 (20 46.09 (20) 81 *
33 TEAM Colin Quinn 47.01 (31 47.01 (31) 70 *
48 TEAM Neil Flanagan 47.11 (33 47.11 (33) 68 *
72 TEAM Mike Mullaney 51.20 (73 51.20 (73) 28
6 TEAM John Marquardt DNF
60 TEAM Brian O'Neill DNF
115 TEAM Ted Patsos DNF


Team : Marblehead Total Points : 193 Rank : 9th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
20 TEAM Kyle Maulden 45.76 (16 45.76 (16) 85 *
5 TEAM Charlie Thompson 46.17 (24 46.17 (24) 77 *
86 TEAM Jason Harris 50.77 (70 50.77 (70) 31 *


Team : Westborough Total Points : 192 Rank : 10th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
12 TEAM Carter Reynolds 46.12 (22 46.12 (22) 79 *
78 TEAM Johnny Maguire 47.35 (36 47.35 (36) 65 *
51 TEAM Robert Stout 48.67 (53 48.67 (53) 48 *


Team : Acton Boxborough Total Points : 180 Rank : 11th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
37 TEAM Robbie Ringwall 46.21 (27 46.21 (27) 74 *
10 TEAM AJ Higgins 47.65 (42 47.65 (42) 59 *
49 TEAM Ethan Rejto 48.76 (54 48.76 (54) 47 *
64 TEAM Aron Thiim 49.74 (60 49.74 (60) 41


Team : Taconic Total Points : 171 Rank : 12th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
4 TEAM Eamon Connor 45.57 (13 45.57 (13) 88 *
116 TEAM Shuan Pero 48.90 (56 48.90 (56) 45 *
58 TEAM Keegan Kelly 50.05 (63 50.05 (63) 38 *
133 TEAM Tim Schmidt 51.92 (79 51.92 (79) 22


Team : Winchester Total Points : 166 Rank : 13th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
55 TEAM Edward Soper 45.42 (10 45.42 (10) 91 *
25 TEAM Clayton Soper 46.19 (26 46.19 (26) 75 *
118 TEAM William Clewley DNF


Team : Wayland Total Points : 157 Rank : 14th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
79 TEAM Will Regan 47.46 (37 47.46 (37) 64 *
28 TEAM Ben Slater 48.38 (51 48.38 (51) 50 *
92 TEAM Andy Regan 49.17 (58 49.17 (58) 43 *


Team : St. John's Shrewsbury Total Points : 154 Rank : 15th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
66 TEAM Bradley Sampson 47.05 (32 47.05 (32) 69 *
109 TEAM Cole Quitadamo 48.87 (55 48.87 (55) 46 *
90 TEAM Nathan Dexter 50.00 (62 50.00 (62) 39 *
114 TEAM Jared Kronlund 50.31 (67 50.31 (67) 34
95 TEAM Nate Kowal DNF


Team : Weston Total Points : 141 Rank : 16th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
52 TEAM James Rowe 46.15 (23 46.15 (23) 78 *
100 TEAM Shane McCaughey 50.08 (64 50.08 (64) 37 *
119 TEAM Jack Fleckner 51.23 (75 51.23 (75) 26 *


Team : Hingham HS Total Points : 133 Rank : 17th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
18 TEAM William Boynton 45.07 (7) 45.07 (7) 94 *
128 TEAM Dylan Redman 51.83 (78 51.83 (78) 23 *
121 TEAM Scott Berlinguet 54.07 (85 54.07 (85) 16 *
126 TEAM Jack Setian DNF


Team : Longmeadow Total Points : 132 Rank : 18th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
96 TEAM Kevin Hussey 47.84 (44 47.84 (44) 57 *
1 TEAM Dan Fernandes 49.95 (61 49.95 (61) 40 *
106 TEAM Matthew Dramore 50.26 (66 50.26 (66) 35 *
83 TEAM Niles Ackerman 50.43 (68 50.43 (68) 33
137 TEAM Tyler Gagne 51.34 (76 51.34 (76) 25
138 TEAM Ryan Cove 51.99 (80 51.99 (80) 21
132 TEAM John Dee 53.08 (84 53.08 (84) 17
29 TEAM Kyle Gagne DNF


Team : Masconomet Total Points : 120 Rank : 19th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
81 TEAM Tyler Brown 47.56 (39 47.56 (39) 62 *
94 TEAM Nathaniel Houston 47.80 (43 47.80 (43) 58 *
111 TEAM Jay Krabnelis DNF


Team : Lincoln Sudbury Total Points : 117 Rank : 20th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
82 TEAM Alex Honens 48.12 (48 48.12 (48) 53 *
113 TEAM Tim Carlough 50.20 (65 50.20 (65) 36 *
144 TEAM Sam Houlihan 51.20 (73 51.20 (73) 28 *


Team : Needham High Total Points : 94 Rank : 21st
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
45 TEAM Emerson Boyd 48.00 (46 48.00 (46) 55 *
75 TEAM Matt Chmielewski 50.81 (72 50.81 (72) 29 *
99 TEAM Eric Silverman 1:06.89 (91 1:06.89 (91) 10 *


Team : Duxbury Total Points : 83 Rank : 22nd
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
62 TEAM Tyler Sunderland 47.87 (45 47.87 (45) 56 *
77 TEAM Robbie Finocchiaro 54.40 (86 54.40 (86) 15 *
65 TEAM Wyatt Sunderland 58.07 (89 58.07 (89) 12 *


Team : Amherst Total Points : 80 Rank : 23rd
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
80 TEAM Greg Lerner 47.61 (41 47.61 (41) 60 *
110 TEAM Jon Simonds 52.03 (81 52.03 (81) 20 *
143 TEAM Eli Ayres DNF


Team : Pittsfield High Total Points : 51 Rank : 24th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
70 TEAM Garrett Dempsey 50.71 (69 50.71 (69) 32 *
43 TEAM Sean Keenan 52.57 (82 52.57 (82) 19 *
73 TEAM Erich Maynard DNF


Team : Monument Mountain Total Points : 25 Rank : 25th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
122 TEAM Ian Ackers 55.16 (87 55.16 (87) 14 *
46 TEAM Trevor McFarland 59.72 (90 59.72 (90) 11 *
16 TEAM Trent Pfeiffer DNF


-----------------------------------------------------------------------------------

Slalom - Men

Place Bib Name School Results
1 1 Andrew Solomon Concord Carlisle 34.58
2 5 Charlie Thompson Marblehead 35.07
3 25 Clayton Soper Winchester 35.11
4 74 Michael Carbonaro Wellesley 35.36
5 22 Stephen McLeod Chelmsford 35.42
6 4 Eamon Connor Taconic 35.47
7 32 Sam Goldberg Xaverian 35.84
8 2 Bryan Schwartz Mohawk 35.89
9 20 Kyle Maulden Marblehead 36.08
10 10 AJ Higgins Acton Boxborough 36.60
10 44 Jack Carmone Xaverian 36.60
12 14 Sean Doyle Frontier 36.69
13 42 Ryan Carlucci St John's Prep 36.70
14 29 Kyle Gagne Longmeadow 36.86
15 8 Matt Chirico Dover/Sherborn 36.99
15 55 Edward Soper Winchester 36.99
17 21 Peter Sugar BC High 37.00
18 24 Cory Lennox Nipmuc 37.03
19 30 Bobby Holmes St John's Prep 37.14
20 59 Matt Piispanen Wellesley 37.64
21 49 Ethan Rejto Acton Boxborough 37.67
22 28 Ben Slater Wayland 37.71
23 71 Ryan Pratt Xaverian 37.78
24 91 Ian Pratt Xaverian 37.80
25 105 Peter Griffen St. John's Prep 37.82
26 66 Bradley Sampson St. John's Shrewsbury 37.88
27 61 Conor Hart Chelmsford 37.91
28 37 Robbie Ringwall Acton Boxborough 37.97
29 81 Tyler Brown Masconomet 37.98
30 31 Ryan Kuhn Greylock 38.03
31 67 Jimmy Bloomfield Concord Carlisle 38.11
32 40 Jake Mulligan Concord Carlisle 38.22
33 47 Michael Weinstein Brookline 38.37
34 34 Alexander Antes Westford Academy 38.38
35 11 Sam Scatchard Dover/Sherborn 38.58
35 52 James Rowe Weston 38.58
37 38 Lucas Campbell Milton 38.60
38 19 Will Dyer-Kloman Lenox 38.74
39 9 Sam Sutner St. Peter Marian/Worceste 38.76
40 68 Luke Looman Mohawk 39.23
41 95 Nate Kowal St. John's Shrewsbury 39.52
42 88 Benjamin Cassidy Westford Academy 39.56
43 69 Jake Tarricone Andover 39.68
44 3 Joe Cavallaro St John's Prep 39.85
45 39 Connor Nash Shrewsbury 39.86
46 101 Eli Libum Wachusett Regional 39.88
47 48 Neil Flanagan BC High 39.95
48 80 Greg Lerner Amherst 40.07
49 107 Nicholas Solomon Concord Carlisle 40.17
50 51 Robert Stout Westborough 40.23
50 94 Nathaniel Houston Masconomet 40.23
52 56 Austin Herman Gateway 40.25
53 76 Bradford Cassidy Westford Academy 40.29
53 116 Shuan Pero Taconic 40.29
55 58 Keegan Kelly Taconic 40.34
56 50 Rogers Boylan Dover/Sherborn 40.36
57 60 Brian O'Neill BC High 40.42
58 134 Sean Nork St. John's Prep 40.46
59 113 Tim Carlough Lincoln Sudbury 40.48
60 93 Christopher Sullivan Westford Academy 40.84
61 112 Mitch Samson Bromfield 40.93
62 43 Sean Keenan Pittsfield High 40.97
63 41 Dan Fernandes Longmeadow 41.02
64 111 Jay Krabnelis Masconomet 41.25
65 104 Sam Burt Belmont 41.39
65 97 Alex Marchand Chelmsford 41.39
67 78 Johnny Maguire Westborough 41.42
68 92 Andy Regan Wayland 41.48
69 45 Emerson Boyd Needham High 41.53
70 64 Aron Thiim Acton Boxborough 41.57
71 119 Jack Fleckner Weston 41.61
72 72 Mike Mullaney BC High 41.63
73 86 Jason Harris Marblehead 41.75
74 114 Jared Kronlund St. John's Shrewsbury 42.14
75 77 Robbie Finocchiaro Duxbury 42.24
76 144 Sam Houlihan Lincoln Sudbury 42.28
77 109 Cole Quitadamo St. John's Shrewsbury 42.37
78 70 Garrett Dempsey Pittsfield High 42.41
79 128 Dylan Redman Hingham HS 42.72
80 137 Tyler Gagne Longmeadow 42.82
81 57 Brian McAuliff Manchester Essex 42.99
82 142 Ben White Mohawk 43.00
83 100 Shane McCaughey Weston 43.01
84 62 Tyler Sunderland Duxbury 43.22
85 96 Kevin Hussey Longmeadow 43.33
86 136 Jacob Conroy Frontier 43.40
87 102 Jeremy Noel Brookline 43.55
88 135 Jameson Rice Mohawk 43.66
89 65 Wyatt Sunderland Duxbury 43.82
90 87 Ben Astley Cohasset 43.87
91 36 Mason Kirley St. Peter Marian/Worceste 43.98
92 98 Mike Gonet Agawam 44.05
93 127 Nick DiSanti Mt. Greylock 44.16
94 83 Niles Ackerman Longmeadow 44.27
95 85 Matt Geyer Wahconah 44.40
96 125 Ethan Springer Minnechaug Reg 44.55
97 118 William Clewley Winchester 44.63
98 133 Tim Schmidt Taconic 44.70
99 63 Will Meyers Wachusett Regional 44.76
100 132 John Dee Longmeadow 45.13
101 130 Andrew Carlucci Algonquin Reg 45.29
102 99 Eric Silverman Needham High 45.89
103 131 Kevin Campbell Holyoke Catholic 46.19
104 73 Erich Maynard Pittsfield High 46.31
105 84 Bill Baldwin Andover 46.44
106 110 Jon Simonds Amherst 46.58
107 143 Eli Ayres Amherst 46.90
108 15 Patrick McDermott St John's Prep 46.92
109 106 Matthew Dramore Longmeadow 47.13
110 120 Ian Grant Natick 47.26
111 117 Nick Sant Natick 47.36
112 12 Carter Reynolds Westborough 49.61
113 108 Colin Cressman Westford Academy 51.75
114 146 James Mier Holyoke High School 52.42
115 89 Joe Wirth Dover/Sherborn 52.43
116 79 Will Regan Wayland 54.18
117 129 Fernando Pugleasa Nipmuc 58.57
118 122 Ian Ackers Monument Mountain 1:08.17
17 Richard Scanlon Waltham HS DNF
140 Joe Cecchi Agawam DNF
6 John Marquardt BC High DNF
16 Trent Pfeiffer Monument Mountain DNF
18 William Boynton Hingham HS DNF
23 Chris Miner Dover/Sherborn DNF
26 John White Mohawk DNF
27 Cael Schwartz St John's Prep DNF
46 Trevor McFarland Monument Mountain DNF
90 Nathan Dexter St. John's Shrewsbury DNF
115 Ted Patsos BC High DNF
121 Scott Berlinguet Hingham HS DNF
126 Jack Setian Hingham HS DNF
138 Ryan Cove Longmeadow DNF
141 Dane Amstein Mohawk DNF
53 Charles Denhart Northampton DSQ
103 Neil Sheehan Westfield DSQ
7 James Larson Westford Academy DSQ
33 Colin Quinn BC High DSQ
35 Brandon Miner Dover/Sherborn DSQ
54 Brad Noyes St John's Prep DSQ
75 Matt Chmielewski Needham High DSQ
82 Alex Honens Lincoln Sudbury DSQ
145 Sam Simonds Amherst-Pelham


MIAA Men's SL - TEAM RESULTS 2/26/2013 Page 1


Team : Xaverian Total Points : 269 Rank : 1st
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
32 TEAM Sam Goldberg 35.84 (6) 35.84 (6) 95 *
44 TEAM Jack Carmone 36.60 (9) 36.60 (9) 92 *
71 TEAM Ryan Pratt 37.78 (19 37.78 (19) 82 *
91 TEAM Ian Pratt 37.80 (20 37.80 (20) 81


Team : St John's Prep Total Points : 255 Rank : 2nd
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
42 TEAM Ryan Carlucci 36.70 (11 36.70 (11) 90 *
30 TEAM Bobby Holmes 37.14 (16 37.14 (16) 85 *
105 TEAM Peter Griffen 37.82 (21 37.82 (21) 80 *
3 TEAM Joe Cavallaro 39.85 (34 39.85 (34) 67
134 TEAM Sean Nork 40.46 (45 40.46 (45) 56
15 TEAM Patrick McDermott 46.92 (80 46.92 (80) 21
27 TEAM Cael Schwartz DNF
54 TEAM Brad Noyes DSQ


Team : Acton Boxborough Total Points : 253 Rank : 3rd
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
10 TEAM AJ Higgins 36.60 (9) 36.60 (9) 92 *
49 TEAM Ethan Rejto 37.67 (17 37.67 (17) 84 *
37 TEAM Robbie Ringwall 37.97 (24 37.97 (24) 77 *
64 TEAM Aron Thiim 41.57 (55 41.57 (55) 46


Team : Concord Carlisle Total Points : 249 Rank : 4th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
1 TEAM Andrew Solomon 34.58 (1) 34.58 (1) 100 *
67 TEAM Jimmy Bloomfield 38.11 (26 38.11 (26) 75 *
40 TEAM Jake Mulligan 38.22 (27 38.22 (27) 74 *
107 TEAM Nicholas Solomon 40.17 (37 40.17 (37) 64


Team : Marblehead Total Points : 235 Rank : 5th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
5 TEAM Charlie Thompson 35.07 (2) 35.07 (2) 99 *
20 TEAM Kyle Maulden 36.08 (8) 36.08 (8) 93 *
86 TEAM Jason Harris 41.75 (58 41.75 (58) 43 *


Team : Chelmsford Total Points : 225 Rank : 6th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
22 TEAM Stephen McLeod 35.42 (4) 35.42 (4) 97 *
61 TEAM Conor Hart 37.91 (23 37.91 (23) 78 *
97 TEAM Alex Marchand 41.39 (51 41.39 (51) 50 *


Team : Dover/Sherborn Total Points : 218 Rank : 7th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
8 TEAM Matt Chirico 36.99 (13 36.99 (13) 88 *
11 TEAM Sam Scatchard 38.58 (29 38.58 (29) 72 *
50 TEAM Rogers Boylan 40.36 (43 40.36 (43) 58 *
89 TEAM Joe Wirth 52.43 (84 52.43 (84) 17
23 TEAM Chris Miner DNF
35 TEAM Brandon Miner DSQ


Team : Taconic Total Points : 216 Rank : 8th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
4 TEAM Eamon Connor 35.47 (5) 35.47 (5) 96 *
116 TEAM Shuan Pero 40.29 (40 40.29 (40) 61 *
58 TEAM Keegan Kelly 40.34 (42 40.34 (42) 59 *
133 TEAM Tim Schmidt 44.70 (74 44.70 (74) 27


Team : Winchester Total Points : 214 Rank : 9th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
25 TEAM Clayton Soper 35.11 (3) 35.11 (3) 98 *
55 TEAM Edward Soper 36.99 (13 36.99 (13) 88 *
118 TEAM William Clewley 44.63 (73 44.63 (73) 28 *


Team : BC High Total Points : 209 Rank : 10th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
21 TEAM Peter Sugar 37.00 (15 37.00 (15) 86 *
48 TEAM Neil Flanagan 39.95 (35 39.95 (35) 66 *
60 TEAM Brian O'Neill 40.42 (44 40.42 (44) 57 *
72 TEAM Mike Mullaney 41.63 (57 41.63 (57) 44
6 TEAM John Marquardt DNF
115 TEAM Ted Patsos DNF
33 TEAM Colin Quinn DSQ


Team : Westford Academy Total Points : 202 Rank : 11th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
34 TEAM Alexander Antes 38.38 (28 38.38 (28) 73 *
88 TEAM Benjamin Cassidy 39.56 (33 39.56 (33) 68 *
76 TEAM Bradford Cassidy 40.29 (40 40.29 (40) 61 *
93 TEAM Christopher Sulliv 40.84 (47 40.84 (47) 54
108 TEAM Colin Cressman 51.75 (83 51.75 (83) 18
7 TEAM James Larson DSQ


Team : Mohawk Total Points : 199 Rank : 12th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
2 TEAM Bryan Schwartz 35.89 (7) 35.89 (7) 94 *
68 TEAM Luke Looman 39.23 (31 39.23 (31) 70 *
142 TEAM Ben White 43.00 (66 43.00 (66) 35 *
135 TEAM Jameson Rice 43.66 (70 43.66 (70) 31
26 TEAM John White DNF
141 TEAM Dane Amstein DNF


Team : Masconomet Total Points : 190 Rank : 13th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
81 TEAM Tyler Brown 37.98 (25 37.98 (25) 76 *
94 TEAM Nathaniel Houston 40.23 (38 40.23 (38) 63 *
111 TEAM Jay Krabnelis 41.25 (50 41.25 (50) 51 *


Team : St. John's Shrewsbury Total Points : 190 Rank : 13th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
66 TEAM Bradley Sampson 37.88 (22 37.88 (22) 79 *
95 TEAM Nate Kowal 39.52 (32 39.52 (32) 69 *
114 TEAM Jared Kronlund 42.14 (59 42.14 (59) 42 *
109 TEAM Cole Quitadamo 42.37 (62 42.37 (62) 39
90 TEAM Nathan Dexter DNF


Team : Longmeadow Total Points : 177 Rank : 15th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
29 TEAM Kyle Gagne 36.86 (12 36.86 (12) 89 *
41 TEAM Dan Fernandes 41.02 (49 41.02 (49) 52 *
137 TEAM Tyler Gagne 42.82 (65 42.82 (65) 36 *
96 TEAM Kevin Hussey 43.33 (69 43.33 (69) 32
83 TEAM Niles Ackerman 44.27 (72 44.27 (72) 29
132 TEAM John Dee 45.13 (75 45.13 (75) 26
106 TEAM Matthew Dramore 47.13 (81 47.13 (81) 20
138 TEAM Ryan Cove DNF


Team : Weston Total Points : 151 Rank : 16th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
52 TEAM James Rowe 38.58 (29 38.58 (29) 72 *
119 TEAM Jack Fleckner 41.61 (56 41.61 (56) 45 *
100 TEAM Shane McCaughey 43.01 (67 43.01 (67) 34 *


Team : Wayland Total Points : 147 Rank : 17th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
28 TEAM Ben Slater 37.71 (18 37.71 (18) 83 *
92 TEAM Andy Regan 41.48 (53 41.48 (53) 48 *
79 TEAM Will Regan 54.18 (85 54.18 (85) 16 *


Team : Westborough Total Points : 131 Rank : 18th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
51 TEAM Robert Stout 40.23 (38 40.23 (38) 63 *
78 TEAM Johnny Maguire 41.42 (52 41.42 (52) 49 *
12 TEAM Carter Reynolds 49.61 (82 49.61 (82) 19 *


Team : Pittsfield High Total Points : 115 Rank : 19th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
43 TEAM Sean Keenan 40.97 (48 40.97 (48) 53 *
70 TEAM Garrett Dempsey 42.41 (63 42.41 (63) 38 *
73 TEAM Erich Maynard 46.31 (77 46.31 (77) 24 *


Team : Amherst Total Points : 110 Rank : 20th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
80 TEAM Greg Lerner 40.07 (36 40.07 (36) 65 *
110 TEAM Jon Simonds 46.58 (78 46.58 (78) 23 *
143 TEAM Eli Ayres 46.90 (79 46.90 (79) 22 *


Team : Duxbury Total Points : 104 Rank : 21st
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
77 TEAM Robbie Finocchiaro 42.24 (60 42.24 (60) 41 *
62 TEAM Tyler Sunderland 43.22 (68 43.22 (68) 33 *
65 TEAM Wyatt Sunderland 43.82 (71 43.82 (71) 30 *


Team : Lincoln Sudbury Total Points : 95 Rank : 22nd
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
113 TEAM Tim Carlough 40.48 (46 40.48 (46) 55 *
144 TEAM Sam Houlihan 42.28 (61 42.28 (61) 40 *
82 TEAM Alex Honens DSQ


Team : Needham High Total Points : 72 Rank : 23rd
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
45 TEAM Emerson Boyd 41.53 (54 41.53 (54) 47 *
99 TEAM Eric Silverman 45.89 (76 45.89 (76) 25 *
75 TEAM Matt Chmielewski DSQ


Team : Hingham HS Total Points : 37 Rank : 24th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
128 TEAM Dylan Redman 42.72 (64 42.72 (64) 37 *
18 TEAM William Boynton DNF
121 TEAM Scott Berlinguet DNF
126 TEAM Jack Setian DNF


Team : Monument Mountain Total Points : 15 Rank : 25th
Bib Class Name Run 1 Run 2 Result Points Used
__________________________________________________________________________________
122 TEAM Ian Ackers 1:08.17 (86 1:08.17 (86) 15 *
16 TEAM Trent Pfeiffer DNF
46 TEAM Trevor McFarland DNF
 

Copyright © 2006-2008 Massachusetts Interscholastic Athletic Association
Powered By EZStream.com


Home  |  Login